Honza 19. 8. 2019 19:55 Hodnocení: +2
Na rozdíl od současného WoW, ve World of Warcraft Classic všechna povolání na maximální úrovni mít nebudete (přestože je tady nejvyšší úroveň „jen“ 60). Proto si dobře vyberte, za co chcete hrát. Odhaduje se, že dostat se na maximální úroveň znamená pro standardně šikovného hráče přes 300 hodin hraní.
Tahle rada platí i ve věci profesí, kde je také dobré se trefit „na první dobrou“. Jediné, co může za jistých okolností později dávat smysl je výměna sbírací profese za výrobní.
V obou volbách vám mohou pomoci návody, které si tady můžete taky přečíst.
Honza 19. 8. 2019 20:11 Hodnocení: +2
Rozmýšlíte se, zda hrát za Alianci, nebo za Hordu? Na PvE serverech můžete vyzkoušet obojí, přesto je vhodné se rozhodnout, kde budete vkládat většinu svého úsilí a času.
Ideální je, když máte na jedné z frakcí kamarády, v takovém případě rozhodně stojí za to „netrhat partu“, nejen, protože se to nedělá, ale taky kvůli tomu, že při společném hraní vám vše půjde lépe, než samotným.
Pokud se do hraní pouštíte sami, nebo vaše skupina ještě vybráno nemá, zvažte několik věcí. Na svou postavu se budete dívat po celou dobu hraní, vybírejte tedy takovou rasu a s takovým vzhledem, abyste byli při pohledu na svého hrdinu spokojení. Dále si ujasněte, jaká architektura se vám líbí, obě frakce ji mají zcela odlišnou (a dále se pak větví podle ras). V neposlední řadě je důležité, jak silná je frakce na serveru, kde chcete hrát. Pokud na ní hraje jen několik málo lidí, dobrá volba to není, protože WoW Classic je především společenská hra.
Honza 19. 8. 2019 21:14 Hodnocení: +2
Pokud mají vaši kamarádi ve hře náskok a mohou si to dovolit, velmi vám pomůže, když vám do začátku půjčí prostředky. Pokud vám do startu půjčí třeba 100 zlatých výměnou za to, že jim vrátíte po dosažení maximální úrovně dvojnásobek, je to výhodné pro obě strany – oni své prostředky výhodně zúročí a vám pomohou tolik, že se vám vyplatí splatit pak dvojnásobnou částku.
Nebo se můžete poptat ve své guildě. Zejména když začnete hrát později, narazíte na hráče, kteří už budou moci své peníze jen v poklidu rozmnožovat a neřešit zlaťáky na provoz. Pro někoho takového je pak riziková investice do vás úplně v pohodě.
Honza 19. 8. 2019 21:14 Hodnocení: +2
Co je vhodné si na začátku pořídit? Určitě investujte do batohů, díky tomu budete moci vše lootovat a neběhat tak často k obchodníkovi, takže batohy si na sebe samy vydělají.
Na 40. úrovni budete pak potřebovat goldíky na naučení jízdy a mounta.
Něco málo budete potřebovat na trénink dovedností, ale to by měly pokrýt zlaťáky, které si průběžně vyděláte.
Drobnou rezervu si nechte pro případ, že byste potřebovali dokupovat pro svého hrdinu vybavení. Například zbraň je pro povolání bojující na blízko (a koneckonců i pro lovce na dálku) velice důležitá, a pokud ta vaše hodně zastarává a lepší není v dohledu, vyplatí se pořídit ji z jiných zdrojů – tedy od jiného hráče napřímo nebo přes aukční dům.
Pokud byste na tom byli opravdu hodně dobře, investujte do zlepšení ve výrobní profesi, její produkty vám usnadní expení.
Honza 19. 8. 2019 21:19 Hodnocení: +2
Hearthstone je extrémně užitečný pro přesun. Nezapomínejte na něj. V nových lokacích jej vždy patřičně nastavte a nezapomínejte jej ve správnou chvíli použít a teleportovat se "domů". Má sice hodinový cooldown, ale někdy je lepší si spíš než dobíhat do města po svých raději počkat pár minut na jeho dobití a pak se teleportovat. Mezitím můžete třeba likvidovat příšery a získávat z nich loot.
Honza 25. 8. 2019 14:34 Hodnocení: +2
Je dobré se naučit využívat schopností svého povolání na maximum. Prozkoumávejte důkladně dovednosti svého hrdiny a možnosti, jak je kombinovat.
Například darebák může své nepřátele na začátku boje v plížení krátce omráčit, vybrat jim kapsy a poté začít s jejich likvidací schopností vyžadující plížení. Nebo pokud jich je více, může některou z postav nechat omráčenou a mezitím si poradit s ostatními.
Mág se může kdykoliv (mimo boj) teleportovat do města a umožnit to i ostatním v partě pomocí portálu.
Každé povolání má svá specifika, které dává povolání určitou výhodu. Prozkoumejte to své a výhody využívejte.
Honza 25. 8. 2019 14:36 Hodnocení: +2
Nastavte si autoloot, abyste nemuseli manuálně vybírat všechny poražené nepřátele. Ušetříte spoustu času a zbytečného klikání. Pokud byste přece jen chtěli lootovat postupně, stačí při lootování podržet klávesu SHIFT.
Honza 25. 8. 2019 22:55 Hodnocení: +2
Addony vám mohou velmi pomoct ve zjednodušení hry. Dokážou vám napovídat s questy, použitím schopností, zpřehlednit inventář a mnoho dalšího. Pozitiv je mnoho.
Na druhou stranu však použití addonů může narušit autenticitu zážitku. Proto si rozmyslete, jak hru chcete hrát, a které addony vám v tom pomůžou a které by naopak zážitek narušily.
World of Warcraft i ve verzi Classic obsahuje dvě strany, které jsou vůči sobě nepřátelské. Jde o Alianci složenou z lidí, nočních elfů, trpaslíků a gnomů a Hordu složenou z orků, trollů, nemrtvých a taurenů. Aliance ovládá především na východě ležící Eastern Kingdoms, zatímco Horda má pod kontrolou většinu Kalimdoru na západě.
Aliance bývá často vnímána jako „ti hodní“ lidé a jejich kamarádi, Horda naopak jako „ti zlí“ orkové a další příšery. Příběh světa Warcraftu je však komplikovaný a na problematickém vztahu těchto dvou frakcí se podepsaly obě strany.
Alianční barvou je modrá a jako centrum frakce se obvykle uvádí lidský Stormwind v Eastern Kingdoms, avšak mnoho důležitých věcí se nalézá v trpasličím Ironforge, ve kterém jsou také uprchlíci gnomové (a taktéž se nalézá v Eastern Kingdoms). Tato města jsou propojena unikátním podzemním dopravním systémem, který je něco mezi tramvají a metrem a navíc v některých částech vede pod mořem. Noční elfové pak mají své centrum Darnassus ve zcela odlišné části světa – žijí totiž na obrovském stromu severozápadně od Kalimdoru.
Barvou Hordy je červená a centrem je na Kalimdoru město Orgrimmar obývané orky a také trolly, kteří o svůj předchozí domov přišli. Orgrimmar je vzducholodí spojen s důležitým městem Undercity nacházejícím se v Eastern Kingdoms a obývaném nemrtvými. Taureni pak žijí na náhorních plošinách města Thunder Bluff.
Ve hře je celkem 8 hratelných ras, 4 na každé straně barikády. Každá rasa má nějaké své speciální schopnosti, startovací lokaci a unikátní kombinaci možných povolání.
Lidé:
Hlavní město: Stormwind
Startovní lokace: Elwynn Forest
Speciální schopnosti: diplomacie (pasivní, zvyšuje získávání reputace o 10 %), specializace na palcáty (pasivní, dovednost používání jednoručních i obouručních palcátů zvýšena o 5), vnímání (aktivní, zvyšuje schopnost detekovat skryté postavy), specializace na meče (pasivní, dovednost používání jednoručních i obouručních mečů zvýšena o 5), duch člověka (pasivní, o 5 % vyšší hodnota duševna – spirit)
Možná povolání: mage (mág), paladin, priest (kněz), rogue (darebák), warlock (černokněžník), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: jejich rasa je v centru říše
Noční elfové
Hlavní město: Darnassus
Startovní lokace: Teldrassil
Speciální schopnosti: přírodní rezistence (pasivní, zvýšení přírodní rezistence o 10), hrst duše (pasivní, o 50 % rychlejší pohyb na cestě ke svému mrtvému tělu), svižnost (pasivní, zvýšení šance na uhnutí ráně v boji o 1 %), splynutí se stíny (aktivní, skrytí před nepřáteli)
Možná povolání: druid, hunter (lovec), priest (kněz), rogue (darebák), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: zpočátku izolovaní, jejich výchozí reputace je jim mimo jejich domovinu nepříliš užitečná)
Trpaslíci
Hlavní město: Ironforge
Startovní lokace: Dun Morogh
Speciální schopnosti: hledání pokladů (aktivní, zobrazuje na minimapě poklady), rezistence proti mrazu (pasivní, zvyšuje rezistenci proti mrazu o 10), specializace na střelné zbraně (pasivní, dovednost používání střelných zbraní zvýšena o 5), kamenná forma (aktivní, dává imunitu vůči krvácení, jedům a nemocem, zvyšuje hodnotu vlastnosti brnění o 10 %)
Možná povolání: hunter (lovec), paladin, priest (kněz), rogue (darebák), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: strategická poloha hlavního města uprostřed kontinentu
Gnomové
Hlavní město: vlastní nemají, hosté v Ironforge
Startovní lokace: Dun Morogh
Speciální schopnosti: rezistence proti tajemné magii (pasivní, zvýšení rezistence o 10), rozsáhlá mysl (pasivní, zvýšení inteligence o 5 %), specializace na inženýrství (pasivní, zvýšení dovednosti v inženýrské profesi o 15), mistr úniků (aktivní, zruší efekti znehybňující postavu)
Možná povolání: mage (mág), rogue (darebák), warlock (černokněžník), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: malí - obtížněji zaměřitelní v PvP situacích, působí svižně (i když běhají stejně rychle jako ostatní rasy), musí plavat i v mělké vodě
Ve hře je celkem 8 hratelných ras, 4 na každé straně barikády. Každá rasa má nějaké své speciální schopnosti, startovací lokaci a unikátní kombinaci možných povolání.
Orkové
Hlavní město: Orgrimmar
Startovní lokace: Durotar
Speciální schopnosti: specializace na sekery (pasivní, dovednost používání jednoručních i obouručních seker je zvýšena o 5), krvavá zuřivost (aktivní, zvyšuje základní útočnou sílu na blízko o 25 % na 15 vteřin a snižuje efektivitu léčivých efektů na sobě o 50 % na 25 vteřin), velení (pasivní, zvyšuje poškození způsobované svými zvířaty nebo démony o 5 %), houževnatost (pasivní, zvýšení šance odolat omráčení o 25 %)
Možná povolání: hunter (lovec), rogue (darebák), shaman (šaman), warlock (černokněžník), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: jejich rasa je v centru říše
Trollové
Hlavní město: nemají vlastní, hosté v Orgrimmaru
Startovní lokace: Durotar
Speciální schopnosti: zabíjení zvířat (pasivní, poškození způsobované zvířatům o 5 % vyšší), nepříčetnost (aktivní, zvýšení rychlosti útočení a kouzlení o 10 – 30 % na 10 vteřin, 10 % při plném zdraví a 30 % při nízkém zdraví), specializace na luky (pasivní, dovednost používání luků zvýšena o 5), regenerace (pasivní, zvýšení rychlosti obnovování zdraví o 10 %, 10 % celkového obnovování zdraví může probíhat i v boji), specializace na vrhací zbraně (pasivní, dovednost používání vrhacích zbraní zvýšena o 5)
Možná povolání: hunter (lovec), mage (mág), priest (kněz), rogue (darebák), shaman (šaman), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: vysocí – v mělké vodě dosáhnou na dno
Nemrtví
Hlavní město: Undercity
Startovní lokace: Tirisfal Glades
Speciální schopnosti: kanibalismus (aktivní, obnovuje 7 % zdraví každé 2 vteřiny po 10 vteřin, vyžaduje přítomnost mrtvého humanoidního nebo nemrtvého těla v okolí 5 yardů, přeruší se při obdržení poškození), stínová rezistence (pasivní, zvýšení rezistence o 10), podvodní dýchání (pasivní, dech pod vodou vydrží o 300 % déle), vůle opuštěného (aktivní, poskytuje imunitu proti okouzlení, strachu a spánku, pokud je aktivní, může být použito i když je takový efekt již aktivní, účinkuje 5 vteřin)
Možná povolání: mage (mág), priest (kněz), rogue (darebák), warlock (černokněžník), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: oškliví
Taureni
Hlavní město: Thunder Bluff
Startovní lokace: Mulgore
Speciální schopnosti: kultivace (pasivní, zvýšení dovednost v profesi sbírání bylinek o 15), odolnost (pasivní, zvýšení zdraví o 5 %), přírodní rezistence (pasivní, zvýšení přírodní rezistence o 10), válečné dupnutí (aktivní, omráčení až 5 nepřátel v okolí 8 yardů na 2 vteřiny)
Možná povolání: druid, hunter (lovec), shaman (šaman), warrior (válečník)
Další důležité charakteristiky: velcí – snadno zaměřitelní v PvP situacích, působí pomale (i když běhají stejně rychle jako ostatní rasy)
Každé povolání může zastávat některé z možných rolí. Je důležité si vybrat povolání podle toho, jakou roli v partě poté chcete mít. Nejlépe se obecně levelují postavy v dps specializaci (je to rychlé), nejhorší je získávání úrovní z pohledů léčitelů.
TANK
Tank se stará o to, že poškození způsobované nepřáteli směřuje na něj a ne na ostatní členy party. Povolání, která se hodí pro roli tanka jsou zejména válečník, dále pak paladin a druid.
LÉČITEL
Léčitel (healer) se stará o to, že tank zůstane naživu, případně může zaměřit své léčení i na ostatní ve skupině.
Povolání, která se hodí pro roli léčitele jsou druid, paladin, kněz a šaman.
DPS
DPS má roli jasnou – co nejdříve utlouct nepřítele. Při tom se snaží vyhýbat plošnému poškození, které nemůže absorbovat tank. Může bojovat na blízko nebo na dálku.
Povolání, která se hodí pro roli DPS jsou lovec (na dálku), mág (na dálku), darebák (na blízko), černokněžník (na dálku) a válečník (na blízko).
HYBRID
Hybrid je koncept, kdy některé specializace přinášejí unikátní mix dovedností. Nejsou tak silní, co se týče DPS, ale dokážou to něčím kompenzovat. Může bojovat na blízko nebo na dálku.
Povolání, která se hodí pro roli hybrida jsou druid (na blízko i na dálku), paladin (na blízko), kněz (na dálku) a šaman (na blízko i na dálku).
Ve World of Warcraft Classic si pro hraní můžete vybrat jedno z devíti povolání, které určí směřování vaší postavy. Jsou to druid, lovec (hunter), mág (mage), paladin, kněz (priest), darebák (rogue), šaman (shaman), černokněžník (warlock) a válečník (warrior).
DRUID
Druid je poměrně specifické povolání. Vyberte si jej, pokud, chcete vyzkoušet od všeho něco a mít otevřené univerzální možnosti. Zastane téměř všechny role, má přístup k možnostem tankování, léčení, dokáže udílet i obstojné poškození a má i možnost kontroly. Navíc jako jedno ze dvou povolání má přístup k plížení (tím druhým je rogue). Dokáže bojovat jak na blízko, tak na dálku.
Nevýhodou je nutnost mít mnoho setů věcí, pro každou roli odlišný.
Možné rasy
Aliance: noční elf
Horda: tauren
Role
Tank, léčitel, hybrid
Může oblékat
Látkové (cloth) a kožené (leather) vybavení
Vhodné profese
Stahování kůží (skinning) a koželužství (leatherworking)
HUNTER (LOVEC)
Lovce charakterizuje přítomnost zvířete, o které se musí náležitě starat a to se mu za to odmění velkou pomocí v boji. Díky možnosti střídat aktivní zvíře dokáže hunter s pomocí svého mazlíčka nejen přispět k vysokému udělenému poškození, ale také dokáže přemoci silné soupeře, zatímco jeho zvíře je v roli tanka. Většinu času tráví bojem na dálku, ale pokud už se nepřítel dostane až k němu, stále má možnosti, jak si s ním poradit, ať už jde vyloženě o bojové schopnosti na blízku, nebo pasti, které může vytvářet.
Lovec je skvělý pro samotáře, kteří chtějí hrát hodně sami, případně pro ty, kteří ve hře možnost hrát s kamarády prostě nemají. Často se může hodit jeho schopnost předstírání smrti, díky které si jej nepřátelé přestanou všímat, a on tak může z neúspěšných setkání vycouvat bez ztráty života.
Nevýhodou je, že lovec má jeden slot pro batoh obsazený kontejnerem na munici.
Možné rasy
Aliance: noční elf, trpaslík
Horda: ork, tauren, troll
Specializace
Beast Mastery – zvířecí mistrovství
Marksman - ostrostřelec
Survival - přežívání
Role
DPS na dálku (všechny specializace)
Může oblékat
Látkové (cloth) a kožené (leather) vybavení, od úrovně 40 pak kroužkové (mail)
Vhodné profese
Stahování kůží (skinning) a koželužství (leatherworking)
MAGE (MÁG)
Mág je povolání, které si příliš na zbroj nepotrpí, své nepřátele totiž likviduje z dálky dříve, než se k němu stačí přiblížit.
Je oblíbený jako společník díky tomu, že dokáže pro partu (i pro sebe) vytvářet portály na různá místa ve světě (zejména do velkých měst) a také dokáže vyčarovat jídlo a pití.
Nevýhodou mága je to, že stačí pár zásahů, a je po něm. Je potřeba tedy hráčská dovednost, aby se to nestalo.
Možné rasy
Aliance: člověk, gnom
Horda: troll, nemrtvý
Specializace
Frost - ledová
Fire - ohnivá
Arcane - tajemná
Role
DPS na dálku (všechny specializace)
Může oblékat
Látkové (cloth) vybavení
Vhodné profese
Krejčířství (tailoring) + libovolná sbírací (těžba nerostů – mining, bylinkaření – herbalism nebo stahování kůží – skinning)
PALADIN
Paladin je výhradně alianční povolání, které vyniká svými schopnostmi uzdravování. Charakteristický je schopností, která jej chrání před veškerým poškozením.
Nevýhodou paladina je nižší dps kvůli absenci čistě dps role, takže své nepřátele neutluče tak rychle, jako jiná povolání.
Možné rasy
Aliance: člověk, trpaslík
Horda: -
Specializace
Protection - ochrana
Retribution - odplata
Holy - svatá
Role
Tank (Protection), léčitel (Holy), hybrid na blízko (Retribution)
Může oblékat
Látkové (cloth), kožené (leather) a kroužkové (mail) vybavení, od úrovně 40 pak plátové (plate)
Vhodné profese
Těžba nerostů (mining) a kovářství (blacksmithing)
PRIEST (KNĚZ)
Kněz je nejvíce všestranný léčitel ve hře, disponuje množstvím kouzel, která léčí najednou i postupně, dokáže si navíc poradit i s odstraňováním některých negativních efektů. Kněz je vždy žádaným doplněním party.
Nevýhodou kněze je to, že v solo PvE situacích nemá k dispozici tolik schopností, jako některá jiná povolání.
Možné rasy
Aliance: člověk, noční elf, trpaslík
Horda: nemrtvý, troll
Specializace
Discipline – disciplína
Holy – svatá
Shadow - stinná
Role
Léčení (Discipline, Holy), hybrid na dálku (Shadow)
Může oblékat
Látkové (cloth) vybavení
Vhodné profese
Krejčířství (tailoring) + libovolná sbírací (těžba nerostů – mining, bylinkaření – herbalism nebo stahování kůží – skinning)
ROGUE (DAREBÁK)
Rogue je lišácké povolání, které vyniká svými podvratnými schopnostmi. Dokáže zejména v PvP z boje utéct, nebo jej naopak při správné konstelaci ukončit dříve, než jeho soupeři zjistí, co se vlastně děje. Jeho schopnost plížení mu pomáhá dostat se na obtížně přístupná místa. Přátele si získává svou schopností odemykat zámky, ať už objektů, nebo vylootovaných truhel.
Mezi nevýhody patří jeho chatrnost při setkání tváří v tvář. Někoho může obtěžovat také potřeba připravovat a aplikovat jedy.
Možné rasy
Aliance: člověk, gnom, noční elf, trpaslík
Horda: ork, nemrtvý, troll
Specializace
Assasination – zabíjení
Combat – boj
Subtlety - lstivost
Role
DPS na blízko (všechny specializace)
Může oblékat
Látkové (cloth) a kožené (leather) vybavení
Vhodné profese
Stahování kůží (skinning) a koželužství (leatherworking)
SHAMAN (ŠAMAN)
Šaman je povolání dostupné výhradně Hordě. Poznávacím znakem jsou totemy, které šamanovi pomáhají v boji.
Nevýhodou je, že při absenci totemů je šaman slabší.
Možné rasy
Aliance: -
Horda: ork, tauren, troll
Specializace
Elemental - živelná
Enhancement - vylepšovací
Restoration - obnovovací
Role
Léčitel (Restoration), hybrid na blízku (Enhancement), hybrid na dálku (Elemental)
Může oblékat
Látkové (cloth) a kožené (leather) vybavení, od úrovně 40 pak kroužkové (mail)
Vhodné profese
Stahování kůží (skinning) a koželužství (leatherworking)
WARLOCK (ČERNOKNĚŽNÍK)
Warlock se věnuje zejména „černé magii“. Vyvolává si na pomoc démony, a na své nepřátele sesílá kouzla, která z nich postupem času vysávají život.
Díky pomoci svých démonů může podobně jako například lovec zvládnout i náročnější bojové situace.
Nevýhodou je, že černokněžník toho moc nevydrží, pokud se mu nepřítel dostane k tělu. Kromě toho také musí sbírat ze svých nepřátel fragmenty duše, díky kterým pak může sesílat ta nejsilnější kouzla – před raidy se musí připravovat a duší mít plný batoh, který mu navíc zmenší dostupný prostor v inventáři.
Možné rasy
Aliance: člověk, gnom
Horda: ork, nemrtvý
Specializace
Affliction - utrpení
Demonology - démonologie
Destruction - ničení
Role
DPS na dálku (všechny specializace)
Může oblékat
Látkové (cloth) vybavení
Vhodné profese
Krejčířství (tailoring) + libovolná sbírací (těžba nerostů – mining, bylinkaření – herbalism nebo stahování kůží – skinning)
WARRIOR (VÁLEČNÍK)
Válečník je tradiční povolání, pro které je charakteristické naprosté zaměření na přímočarý boj zblízka (ačkoliv je možné pullovat střelnými zbraněmi). Zajímavé jsou také válečné postoje, které je potřeba střídat podle situace: bojový postoj, obranný postoj a berserk postoj.
Nevýhodou válečníků je absence léčení, takže zejména při sólo hraní musí mezi bojem často odpočívat a doplňovat své životy.
Možné rasy
Aliance: člověk, gnom, noční elf, trpaslík
Horda: ork, nemrtvý, tauren, troll
Specializace
Arms - zbraně
Fury - hněv
Protection - ochrana
Role
Tank (Protection), DPS na blízko (Arms, Fury)
Může oblékat
Látkové (cloth), kožené (leather) a kroužkové (mail) vybavení, od úrovně 40 pak plátové (plate)
Vhodné profese
Těžba nerostů (mining) a kovářství (blacksmithing)
Primární profese jsou ve World of Warcraft Classic důležité a opravdu se vyplatí se jimi zabývat. Můžete mít až dvě a byla by škoda toho nevyužít. Díky sbíracím profesím si můžete přijít na slušných pár goldů, když budete suroviny prodávat, těmi výrobními si můžete například pořídit kvalitní vybavení, které vám pomůže v průchodu hrou.
ALCHEMY (ALCHYMIE)
Produkty: lektvary, elixíry
Vhodné pro: jakákoliv povolání, zejména pro raidery
Doplňující sbírací profese: ideálně bylinkaření
Doplňující sekundární profese: rybaření
BLACKSMITHING (KOVÁŘSTVÍ)
Produkty: kroužkové vybavení do úrovně 40, plátové vybavení, zbraně
Vhodné pro: paladiny, válečníky
Doplňující sbírací profese: těžba nerostů
ENCHANTING (OČAROVÁVÁNÍ)
Produkty: rozbíjením předmětů získáte materiál, kterým můžete očarovat (vylepšit) jiné věci
Vhodné pro: hardcore hráče (vyžaduje enormní úsilí tuto profesi vylepšovat, což s sebou poté nese odpovídající finanční ocenění); mágy, kněze a černokněžníky s krejčířstvím
Doplňující profese: krejčířství – dodávání předmětů k rozbití pro zisk surovin na očarovávání
ENGINEERING (INŽENÝRSTVÍ)
Produkty: vychytávky (potápěčská helma, padák, roboti, raketové boty a další), vylepšení zbraní na dálku, teleport do vybraného neutrálního města (Everlook nebo Gadgetzan), munice, bomby
Vhodné pro: PvP hráče; gnomové mají užitečný rasový bonus +15 bodů k dovednosti
Doplňující sbírací profese: těžba nerostů
HERBALISM (BYLINKAŘENÍ)
Produkty: bylinky
Vhodné pro: jakákoliv povolání, zejména pro raidery; toho, kdo chce vydělat v aukčním domě prodejem primárních surovin; darebáky (využijí některé rostliny v receptech specifických pro jejich povolání); taureni mají užitečný rasový bonus +15 bodů k dovednosti
Doplňující výrobní profese: alchymie
Jiné doplňující profese: stahování kůží, pokud chcete primárními profesemi vydělávat skrze prodej prvotních surovin v aukčním domě; těžba nerostů je problematická kvůli nemožnosti sledovat oba typy zdrojů na mapě
LEATHERWORKING (KOŽELUŽSTVÍ)
Produkty: kožené vybavení, kroužkové vybavení od úrovně 40, záplaty pro vylepšení poskytované ochrany vybavení
Vhodné pro: druidy, lovce, darebáky a šamany
Doplňující sbírací profese: stahování kůží
MINING (TĚŽBA NEROSTŮ)
Produkty: rudy a drahokamy
Vhodné pro: paladiny a válečníky s kovářstvím; toho, kdo chce vydělat v aukčním domě prodejem primárních surovin
Doplňující výrobní profese: kovářství, inženýrství
Jiné doplňující profese: stahování kůží, pokud chcete primárními profesemi vydělávat skrze prodej prvotních surovin v aukčním domě; bylinkaření je problematické kvůli nemožnosti sledovat oba typy zdrojů na mapě
SKINNING (STAHOVÁNÍ KŮŽÍ)
Produkty: kůže a šupiny
Vhodné pro: druidy, lovce, darebáky a šamany s koželužstvím; toho, kdo chce vydělat v aukčním domě prodejem primárních surovin
Doplňující výrobní profese: koželužství
Jiné doplňující profese: bylinkaření nebo těžba nerostů, pokud chcete primárními profesemi vydělávat skrze prodej prvotních surovin v aukčním domě
TAILORING (KREJČÍŘSTVÍ)
Produkty: látkové vybavení, batohy, trička (kosmetické předměty), pláště
Vhodné pro: mágy, kněze, černokněžníky
Doplňující profese: očarovávání - možnost používat krejčířství pro dodávání předmětů k rozbití a získání surovin k očarovávání (a samozřejmě možnost očarovávat vyrobené předměty), případně některá ze sbíracích profesí (zejména pro prodej v aukčním domě, ale například některé kůže upotřebíte i v krejčovství)
Sekundární profese jsou brány jako doplňkové, ale to neznamená, že by se vyplatilo je nějak opomíjet. Jsou tři a můžete je mít všechny, což lze i doporučit.
COOKING (VAŘENÍ)
Díky vaření můžete připravit sami pokrmy pro doplnění životů i many, a tak ušetřit za nákup těchto věcí od obchodníků. Navíc ty lepší pokrmy vám dokonce poskytnou dočasné bonusy.
Produkty: pokrmy pro doplnění zdraví i many, pokrmy dávající dočasné bonusy k vlastnostem postavy
Vhodné pro: všechny
Potřebné materiály: masa, ryby, vejce, koření od obchodníků; pro rozdělání ohně ještě dřevo, pazourek a troud
FISHING (RYBAŘENÍ)
Rybaření ve hře je podobné jako ve skutečnosti – odpočinková aktivita, u které můžete rozmýšlet. Nebo poslouchat hudbu, podcasty či sledovat videa. Rybaření si od vás zase tak moc pozornosti nevyžádá. Přesto můžete vylovit zajímavé úlovky. A navíc můžete ryby používat při vaření
Produkty: ryby, trofejní ryby, perly, smetí, truhly s poklady
Vhodné pro: všechny, nejvíce pro alchymisty
Potřebné materiály: stačí rybářský prut, případně ještě návnady
FIRST AID (PRVNÍ POMOC)
Díky první pomoci můžete svou postavu kdykoliv rychle vyléčit. Pro povolání bez vlastního léčení (darebák a válečník) skoro povinnost, pro ostatní také užitečné (ušetření many či zefektivnění aktivity).
Produkty: bandáže pro léčení, protijedy
Vhodné pro: všechny, nejvíce pro darebáky a válečníky
Potřebné materiály: látky (linen, wool, silk, mageweave, runecloth), jedové váčky
Různé části World of Warcraft Classic jsou spouštěny postupně podobným způsobem, jako původně ve vanilla World of Warcraft. Díky tomu bude i progress ve hře probíhat podobným způsobem. °
Nejprve se hráči budou pokoušet pokořit obří dungeon Maraudon a mega raidy pro 40 hráčů Molten Core, ve kterém se ukrývá kromě řádky dalších bossů Ragnaros, a také navštíví Onyxii v jejím doupěti v Dustwallow March. V další fázi přibude do hry Dire Maul, Azuregos a Kazzak, a tak dále.
Podobně i PvP možnosti se budou s časem postupně rozšiřovat.
V následujícím přehledu fází jsou novinky označeny podle toho, jestli jde o obsah pro hraní „proti hře“ (PvE) nebo „hráči proti sobě“ (PvP).
FÁZE 1 (spuštění WoW: Classic)
PvE: Molten Core
PvE: Onyxia
PvE: Maraudon
PvP: Možnost PvP ve světě – bez žebříčků a odměn
FÁZE 2
PvE: Dire Maul
PvE: Azuregos
PvE: Kazzak
PvP: Ranky a Honor systém
FÁZE 3
PvE: Blackwing Lair
PvE: Darkmoon Faire
PvE: Darkmoon balíčky
PvP: Warsong Gulch
PvP: Alterac Valley
FÁZE 4
PvE: Zul’Gurub
PvE: Zelení Draci
PvP: Arathi Basin
FÁZE 5
PvE: Ahn’Qiraj válečné úsilí
PvE: Otevření Ahn’Qiraj raidů po dokončení válečného úsilí
PvE: Úprava lootu v dungeonech – T0,5 gear z dungeonů, relikvie, změny šancí na padnutí předmětů (drop raty) a lokací
FÁZE 6
PvE: Naxxramas
PvE: Invaze Pohromy
PvP: Úprava PvP ve světě
Ne každou zbraní je možné svou postavu vyzbrojit.
Je důležité, zda je vůbec pro vaše povolání daná zbraň dostupná – s mágem si obouruční meč neužijete, stejně tak válečník si nebude rozumět s kouzelnou hůlkou.
Dalším faktorem je to, zda danou schopnost má povolání naučené od začátku, nebo se musí schopnosti používat určitý typ zbraně naučit od trenéra.
Faktorem posledním, ale neméně důležitým je pak to, zda postava danou zbraň umí používat dost dobře. Pokud budete celou dobu se svým válečníkem používat jen jednoruční meč a pak vám někde padne parádní obouruční sekera, kterou jste nikdy nepoužívali, nebude to jen tak. Budete muset vyrazit mezi slabší nepřátele a nejprve si na nich danou dovednost natrénovat. Zpočátku totiž bude váš hrdina míjet a soupeře nezlikviduje. Je proto otázka, zda zbraně neprohazovat úmyslně od začátku, abyste se všemi aspoň trochu uměli, ale to může váš průchod hrou zpomalit.
PŘEHLED DOVEDNOSTÍ SE ZBRANĚMI
Bows - luky
Crossbows - kuše
Daggers - dýky
Guns – střelné zbraně
One-Handed Axes – jednoruční sekery
One-Handed Maces – jednoruční palcáty
One-Handed Swords – jednoruční meče
Polearms – dřevcové zbraně
Staves - hole
Swords - meče
Thrown – vrhací zbraně
Two-Handed Axes – obouruční sekery
Two-Handed Maces – obouruční palcáty
Two-Handed Swords – obouruční meče
Unarmed – boj beze zbraně
Wands - hůlky
Důležité rozhodnutí musíte udělat hned na začátku – je potřeba si správně vybrat server.
Orientovat byste se měli v první řadě podle oficiálního jazyka serveru. Vyberte si takový, který ovládáte nejlépe, abyste neměli potíže při komunikaci s ostatními hráči. Komunikace je ve WoW Classic velmi důležitá!
Dále si ujasněte, zda je pro vás prioritní hraní „proti hře“ (PvE), nebo proti ostatním hráčům (PvP).
PvE je o tom, že se snažíte porážet obsah připravený tvůrci hry – takže se zaměřujete na procházení dungeonů (pro menší skupiny hráčů), raidů (až pro 40 hráčů) a likvidaci záporných bossů.
V PvP se orientujete podle toho, zda je hráč stejné nebo nepřátelské frakce. Vaše hra spočívá zejména v soupeření s jinými hráči. Na PvP realmech budete o dost pomaleji získávat levely, protože budete trávit čas bojem proti ostaním hráčům hry.
Poslední důležitou volbou je, zda chcete hrát na serveru normálním, nebo role-play. Na normálním serveru hrajete za svou postavu, ale s hráči komunikujete sami za sebe. Naproti tomu na RP serveru promlouváte skrze svého avatara, jako byste skutečně byli daným hrdinou.
Goldy jsou ve hře poměrně vzácné, zpočátku budete místo zlaťáků rádi za pár měďáků (copper) a později stříbrňáků (silver). Zároveň vás vše něco stojí - opravy a nákup vybavení, trénink nových dovedností a jejich vylepšení u trenérů, doprava po světě, spotřební zboží (jídlo pro doplňování života a nápoje pro doplňování many) a zejména na 40. úrovni trénink jízdy a nákup zvířete a to samé poté na úrovni 60.
Hospodaření se zlaťáky je obtížné a zároveň velmi důležité. Pro optimální postup je samozřejmě vhodné mít dostatek zdrojů na vše, co je potřeba, zejména pak na trénink jízdy, díky kterému je možné se po světě pohybovat o poznání rychleji. Přestavíme si proto několik možností, jak svůj účet vylepšit.
ŠETŘETE
První tip není o získávání goldů, ale o tom, jak je nenechat rozkutálet. Dobře si rozmyslete nákup nového vybavení – vždy zvažujte, jestli díky novému vybavení získáte tolik, aby se investice vyplatila. Opatrní buďte i s umíráním – tím se vám poškozují věci, za jejichž opravu musíte následně platit.
LOOTUJTE NEPŘÁTELE
Všechny své padlé nepřátele oberte o vše, co mají. Prodej lootu je jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmu, navíc vás nestojí skoro žádné úsilí. Jde o poměrně stabilní příjem a navíc vám mohou vypadnout i věci, které sami využijete.
PRODÁVEJTE V AUKCI
Nepotřebné věci prodejte, buď napřímo, nebo jednodušeji v aukci. Pozor si dejte jen na aukční poplatky, abyste na prodávání nakonec ještě netratili (zejména problematické u vybavení, kde jsou aukční poplatky poměrně vysoké v poměru k hodnotě předmětů).
Dobrý odbyt bývá zejména u surovin všech možných typů. Profese jako těžba nerostů, bylinkaření nebo stahování kůží proto nejsou vůbec špatné. Vydělat si můžete dále taky třeba zabíjením humanoidů a lootováním látek. Dále se dobře prodávají věci, které se spotřebovávají (a to způsobuje, že je hráči musí neustále doplňovat) – například lektvary.
Ve World of Warcraft Classic není možné v aukci prodávat enchanty, tato možnost ve WoW přišla až s prvním datadiskem. Enchanty lze prodávat pouze přímým aplikováním očarování přes okno obchodu s jiným hráčem.
Je vhodné si na prodej v aukci vyhradit zvláštní postavu a na tu pak posílat vše k prodeji. Postava tak může stát u aukce po celou dobu a nemusíte cestování k ní věnovat tolik času.
VYUŽÍVEJTE MOŽNOSTÍ SVÉHO POVOLÁNÍ
Některá povolání mohou nabídnout své služby ostatním. Jasné je to třeba u mága, který může nabídnout své služby v oblasti vytváření portálů pro teleportaci do jiných částí světa. Ale jsou i jiné, méně zjevné způsoby, jak si přijít k penězům. Některé skupiny hráčů mohou hledat doplnění své party, zejména o tanka nebo léčitele, a nabízet třeba za absolvování dungeonu decentní obnos goldů (navíc k tomu, co vám v něm vypadne z nepřátel). Darebák může využívat schopnost vybírat kapsy a u každého nepřítele si takto polepšit k tomu, co by získal jen prostým vylootováním po poražení nepřítele.
Svět World of Warcraft Classic je obrovský a cestování po něm je něco, co vyžaduje plánování, abyste do cíle dorazili v rozumném čase a nestálo vás to vše, co máte. Existuje několik metod cestování, které si dále rozebereme. Cestování po svých nebereme v úvahu, to se nachodíte až až i bez návodu.
FLIGHT MASTEŘI
Flight masteři jsou dominantní způsob dálkového cestování po světě. Jde o síť dopravců, kteří vás letecky odešlou na jiné místo ve světě. Podmínkou je, že destinaci musíte nejprve navštívit po svých. Cestování tímto způsobem navíc něco stojí.
LODĚ
Lodě jsou s jednou výjimkou způsobem cestování pro hráče Aliance.
Neutrální lodní doprava spojuje města Booty Bay ve Stranglethorn Vale a Ratchet v Barrens.
Aliančními loděmi se dostanete z Menethil Harbor ve Wetlands se dostanete do Theramore v Dustwallow Marsh a do Auberdine v Darkshore. Z do Auberdine v Darkshore můžete cestovat lodí do Rut'theran Village na Teldrassilu. Další lodě spojují ve Feralas The Forgotten Coast se Sardor Isle tamtéž.
VZDUCHOLODĚ
Vzducholodě jsou k cestování pro Hordu. Spojují tři místa - Orgrimmar v Durotaru, Undercity v Tirisfal Glades a Grom'gol Base Camp ve Stranglethorn Vale.
TRAMVAJ
Zejména pro hráče Aliance je užitečná tramvaj spojující Stormwind a Ironforge. Umožňuje poměrně rychlý přesun mezi těmito městy, je bezplatná a na rozdíl od flight masterů nemusíte předchozí destinaci prvně navštívit pěšky.
PORTÁLY MÁGŮ
Mágové mohou aktivovat portály, kterými mohou projít členové jejich party. Nezřídka potkáte hráče, kteří to přímo nabízí ostatním. Považuje se za slušnost nechat jim štědré spropitné, vytvoření portálu je stojí runu, kterou musí sami koupit, a navíc takto obětují svůj čas.
Aliance má portály do těchto měst: Stormwind, Ironforge, Darnassus
Horda má portály do těchto měst: Orgrimmar, Thunder Bluff, Undercity
TELEPORTAČNÍ PŘEDMĚTY
Ve hře najdete několik užitečných teleportačních předmětů, kterými se lze dostat na místa ve světě.
Gadgetzan v Tanarisu pomocí předmětu Ulrasafe Transporter: Gadgetzan pro postavy s profesí inženýring.
Everlook ve Winterspringu pomocí předmět Dimensional Ripper – Everlook pro postavy s profesí inženýring.
HEARTHSTONE
Hearthstone je nejjednodušší způsob cestování na velké vzdálenosti. Má však hodinový cooldown a teleportuje vás jen na místo, které jste pro něj dříve nastavili.
MOUNTI
Od 40. úrovně máte možnost jezdit na mountech, což je rychlejší než chůze pěšky, ale musíte se to nejprve za patřičný obnos naučit. Na 60. úrovni pak máte možnost si pořídit mounta rychlého.
Na 40. úrovni je možné se od trenéra za 20 goldů (a to je ve WoW Classic hodně) naučit jezdit na mountvi, tedy jezdeckém zvířeti. Za dalších 80 zlaťáků je pak možné si nějakého koupit. V obou případech je možné uplatnit reputační slevu.
Jakmile mounta získáte, můžete na něj kdykoliv mimo boj a ve venkovních prostorách nastoupit (což není okamžité, ale je potřeba mounta „přivolat“). Pak jste o poznání rychlejší, než kdybyste se nesli sami. Na mountovi však není možné bojovat, v takovém případě musíte opět po svých.
Na maximální 60. úrovni je možné si pořídit mounta nového, rychlejšího. Počítejte však s investicí ještě o řád vyšší. Jakmile na to však budete mít, tak se pořízení rychlejšího zvířete vyplatí, protože ušetříte spoustu času při cestování. Samozřejmou nutností pak bude rychlý mount pro PvP, protože bez něj byste měli velkou nevýhodu, a kdo před vámi uteče, toho neporazíte.
Pokud se vám mount přestane líbit, můžete si koupit jakéhokoliv jiného, který je ve hře dostupný, vždy však musíte zaplatit příslušný obnos obchodníkovi. Navíc jej musíte mít ve svém inventáři, pokud ho chcete používat, v opačném případě v bance. A místa není úplně hodně, tak je vhodné si to dvakrát promyslet i v případě, že nedostatkem financí netrpíte.
Jako správné RPG i World of Wacraft Classic obsahuje funkcionalitu omezeného inventáře. Skladování a přenášení předmětů je tak trochu umění, protože místa nebudete mít nikdy dost, a tak budete muset vymýšlet kreativní řešení, jak se s omezením množství místa poprat.
INVENTÁŘ – BATOHY
Inventář v podobě batohů je základní variantou, kam s věcmi. Od začátku hry disponujete základním fixním batohem na 14 předmětů a dalšími 4 volnými sloty, kam si můžete umístit další.
Některá povolání či profese vás předurčují k tomu, abyste měli speciální batoh, který vám některý ze slotů obsadí. Lovci mají toulec na šípy či pytlík na náboje, černokněžníci batoh na duše nepřátel. Postavy s profesí očarovávání nebo bylinkaření budou uvažovat o speciálních batozích na materiál.
Největší batohy mají 18 slotů, ty však získáte pravděpodobně až na maximální úrovni, protože jsou z obsahu dostupného až na 60. levelu, případně je jejich cena tak vysoká, že si je nikdo jiný nemůže dovolit.
Cena větších batohů obvykle narůstá neúměrně jejich velikosti, takže je vhodné nejprve obsadit všechny sloty na batohy a teprve poté pořizovat větší (a menší můžete mezitím umístit třeba v bance, nebo na altech).
Cena nejmenších 6-slotových batohů u obchodníků je 5 stříbrných (bez reputační slevy), ale v aukci můžete stejně velké často pořídit levněji. 8-slotové bágly u obchodníků jsou za 25 stříbrných (bez reputační slevy) a opět platí, že v aukci je možná pořídíte od jiných hráčů za nižší částku. Takto to pokračuje několik dalších velikostí. Je to proto, že ostatní hráči jejich výrobou vylepšují úroveň své krejčovské profese a tedy nešijí je primárně s vidinou zisku. Někteří vám pak zase nabídnou vyrobení batohů výměnou za materiál, případně s malým spropitným. Nákup batohů od obchodníků je proto spíš něco pro výjimečné situace.
BANKOVNÍ SKLAD
Předměty si můžete také uschovat v bance. Jsou vám poté dostupné kdykoliv, kdy si do libovolné banky znova dojdete. Základní úschova je zdarma, pokud ji chcete rozšířit na větší počet slotu, musíte si odemknout sloty pro batohy a ty do banky následně umístit. Slotů je omezený počet 6 a cena za odemčení postupně narůstá - první za 10 stříbrných, druhý za 1 zlatý, třetí za 10 zlatých, čtvrtý až šestý po 25 zlatých.
SKLAD NA BANKOVNÍM ALTOVI
Nejen pokud vám základní místo přidělené jedné postavě nestačí, ale i z praktických důvodů se vyplatí pořídit bankovního alta – postavu, která bude „zaparkovaná“ ve městě a bude sloužit k úschově věcí. Zároveň ji můžete případně používat pro obsluhování aukce. Díky tomu nemusíte s hlavní postavou tak často do města – co nepotřebujete, odešlete na bankovní postavu (pošta dojde za 1 hodinu), případně si pošlete z bankovní postavy (pošta sice dojde až za 1 hodinu, ale to může vycházet podobně, jako byste do města a zpět cestovali sami – svět je obrovský).
Pro bankovní postavu si budete muset sehnat batohy, ale minimálně zpočátku to můžete vyřešit tím, že tam budete odkládat menší batohy, které už na hlavní postavě nebudete potřebovat. Dále budete mít k dispozici základní bankovní úschovu, kterou můžete dle potřeby rozšiřovat.
Pozor, odesílání věcí poštou není zdarma, cena 30 měďáků vám zejména na prvních úrovních může znatelně nabourat rozpočet, dobře si promyslete, co stojí za uschování.
ÚSCHOVA V POŠTĚ
Netypickou a ne úplně praktickou metodu úschovy věcí představuje její ponechání v poště. Pošta má neomezenou kapacitu a co nějaké postavě pošlete, to tam bude na 30 dní uschováno, než se vrátí odesílateli (který má následně 30 dní na vyzvednutí věcí, než budou zničeny).
Tato metoda není úplně praktická, neboť v poště je možné procházet pouze nejnovějších 50 zpráv. Druhým problémem, který je aktuální zejména na nízkých úrovních, je cena za odeslání každé zprávy – 30 měděných. Zdá se, že to není mnoho, ale minimálně prvních 20 úrovní hry by vám tato metoda ukládání věcí zasahovala nepříjemně do rozpočtu.
Hra obsahuje systém reputací, kdy za různé aktivity (typicky plnění questů, likvidaci nepřátel nebo odevzdávání žádaných předmětů) získáváte reputační body s určitou stranou. Po dosažení určitých hranic získaných bodů pak postupujete na novou reputační úroveň, což vám odemkne nové herní možnosti či předměty.
ÚROVNĚ REPUTACE
Následuje přehled úrovní reputací s popisem, v závorce uvedeno rozpětí bodů reputace v dané úrovni.
Hated (36000) – členové strany na vás útočí, kdykoliv vás spatří
Hostile (3000) - členové strany na vás útočí, kdykoliv vás spatří
Unfriendly (3000) – s členy strany není možné nijak interagovat, nakupovat od nich ani jim prodávat
Neutrální (3000) – základní reputační úroveň, s členy můžete běžně interagovat, nakupovat od nich základní předměty a prodávat jim
Friendly (6000) – přátelská reputační úroveň, s členy můžete běžně interagovat, nakupovat od nich základní i pokročilejší předměty a prodávat jim, dostupné speciální předměty
Honored (12000) – čestná reputační úroveň, s členy můžete běžně interagovat, nakupovat od nich základní i pokročilé předměty s 10 % slevou (platí i na opravy předmětů, trénink a létání přes flight mastery) a prodávat jim, dostupné speciální předměty
Revered (21000) – zasloužilá reputační úroveň, s členy můžete běžně interagovat, nakupovat od nich základní i expertní předměty s 10 % slevou (platí i na opravy předmětů, trénink a létání přes flight mastery) a prodávat jim, dostupné speciální předměty
Exalted (999) – nejvyšší možná reputační úroveň, s členy můžete běžně interagovat, nakupovat od nich úplně všechny předměty s 10 % slevou (platí i na opravy předmětů, trénink a létání přes flight mastery) a prodávat jim, dostupné speciální předměty a odměny
REPUTACE MĚST ALIANCE
Darnassus
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (jinak dostupný pouze nočním elfům)
Gnomeregan Exiles
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (jinak dostupný pouze gnomům)
Ironforge
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (jinak dostupný pouze trpaslíkům)
Stormwind
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (jinak dostupný pouze lidem)
REPUTACE MĚST HORDY
Darkspear
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (raptor - jinak dostupný pouze trollům)
Orgrimmar
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (vlk - jinak dostupný pouze orkům)
Undercity
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (kostěný kůň - jinak dostupný pouze nemrtvým)
Thunder Bluff
Způsob získávání reputace: plnění questů, darování látek
Odměny: možnost koupit mounta (kodo - jinak dostupný pouze taurenům)
REPUTACE STEAMWHEEDLE CARTEL
Booty Bay
Způsob získávání reputace: questy (především ve Stranglethorn Vale)
Odměny: na úrovni friendly a vyšší vám v boji pomohou místní strážní
Ratchet
Způsob získávání reputace: questy (především v Barrens a Desolace)
Odměny: na úrovni friendly a vyšší vám v boji pomohou místní strážní
Everlook
Způsob získávání reputace: questy (především ve Winterspringu)
Odměny: na úrovni friendly a vyšší vám v boji pomohou místní strážní
Gadgetzan
Způsob získávání reputace: questy (především v Tanarisu)
Odměny: na úrovni friendly a vyšší vám v boji pomohou místní strážní
REPUTACE NEUTRÁLNÍCH SIL
Argent Dawn
Způsob získávání reputace:
zabíjení nemrtvých mobů v lokacích Eastern a Western Plaguelands (do 50 % friendly)
zabíjení elitních nemrtvých mobů v Eastern a Western Plaguelands a v dungeonech (do 50 % honored)
zabíjení nemrtvých bossů (do 50 % revered)
odevzdávání scourgestonů (drop z nemrtvých, pokud nosíte trinket Argent Dawn; do exalted)
Odměny:
friendly – poživatina doplňující zdraví a manu
honored - recepty a plánky pro alchymisty, krejčí, koželuhy, kováře, očarovávače a pro první pomoc
revered – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače; enchanty vybavení na ramena s bonusem +5 k rezistenci proti jednotlivým magickým školám
exalted – enchant s +5 rezistencí proti všem magickým školám
Bloodsail Bucaneers
Způsob získávání reputace: zabíjení členů skupiny Booty Bay (dramaticky snižuje reputaci s členy skupiny Steamwheedle Cartel)
Odměny: pirátské oblečení a papoušek
Brood of Nozdormu
Způsob získávání reputace:
Questy
Zabíjení příšer při otevírání Bran Ahn’Qiraje
Zabíjení bossů v Ruins of Ahn’Qiraj
Zabíjení příšer (do naplnění neutrální úrovně reputace) a bossů v Ahn‘Qiraji
Odměny: questy za reputaci, které dávají prsten (postupně vylepšovaný)
Cenarion Circle
Způsob získávání reputace:
Zabíjení Twilight Cultistů (do honored)
Zabíjení Twilight Flamereaverů (do revered)
Zabíjení v raidu Ruins of Ahn‘qiraj
Questy, zejména v lokaci Silithus
Opakovatelné questy
Odměny:
Friendly – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače
Honored – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače
Revered – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí
Exalted – recept a plánek pro kováře a koželuhy
Darkmoon Faire
Způsob získávání reputace:
Plnění opakovatelných questů na doručení určitých předmětů
Plnění questů na Darkmoon balíčky
Odměny: -
Gelkis Clan Centaur
Způsob získávání reputace:
Questy v lokaci Desolace
Zabíjení členů skupiny Magmar Clan Centaur (do naplnění honored, snižuje dramaticky reputaci s touto skupinou)
Odměny: -
Hydraxian Waterlords
Způsob získávání reputace:
Questy
Zabíjení Desert rumblerů a Dust stormerů v Silithusu (do honored)
Zabíjení Greater Obsidian Elementálů v Burning Steppes (do honored)
Zabíjení některých rare
Zabíjení trashe v Molten Core (do revered)
Zabíjení bossů v Molten Core
Odměny: trvalý item pro odemčení poslední 2 bossů v Molten Core
Magram Clan Centaur
Způsob získávání reputace:
Questy v lokaci Desolace
Zabíjení členů skupiny Gelkis Clan Centaur (do naplnění Honored, snižuje dramaticky reputaci s touto skupinou)
Odměny: -
Ravenholdt
Způsob získávání reputace:
Questy (pouze povolání darebáků)
Zabíjení členů skupiny Syndicate (do naplnění honored; způsobuje velkou ztrátu reputace se skupinou Syndicate)
Odevzdávání junkboxů v opakovatelném questu (mohou získat darebáci, od kterých je možné koupit)
Odměny: -
Shen’dralar
Způsob získávání reputace: odevzdávání itemů v opakovatelném questu
Odměny: -
Syndicate
Způsob získávání reputace: zabíjení členů skupiny Ravenholdt (pouze do neutral, způsobuje velkou ztrátu reputace se skupinou Ravenholdt)
Odměny: -
Thorium Brotherhood
Způsob získávání reputace:
Questy
Opakovatelné questy související s profesemi
Opakovatelné questy na odevzdávání věcí z Molten Core
Odměny:
Friendly – recepty a plánky pro alchymisty, kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače
Honored – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače
Revered - recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí, očarovávače
Exalted – plánky pro kováře
Timbermaw Hold
Způsob získávání reputace:
Questy
Zabíjení nepřátel skupiny
Odevzdávání reputačních předmětů
Odměny:
Friendly – recepty a plánky pro alchymisty, koželuhy a očarovávače
Honored – předměty ke koupi, recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí a očarovávače
Revered – recepty a plánky pro kováře, koželuhy, krejčí
Exalted – quest na epický trinket
Zandalar Tribe
Způsob získávání reputace:
Zabíjení nepřátel skupiny v raidu Zul‘Gurub
Questy
Odevzdávání reputačních předmětů
Odměny:
Friendly – recepty a plánky pro alchymisty, inženýry, kováře, koželuhy, krejčí a očarovávače
Honored – jídlo pro doplnění zdraví ke koupi, recepty a plánky pro alchymisty, inženýry, kováře, koželuhy, krejčí a očarovávače
Revered – speciální lektvary, recepty a plánky pro alchymisty, kováře, koželuhy, krejčí
Exalted – předměty pro očarování zbroje na ramena, recept pro alchymisty
REPUTACE BOJIŠŤ ALIANCE
Silverwing Sentinels
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Warsong Gulch
Odměny: různé vybavení postavy, tabard
Stormpike Guard
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Alterac Valley
Odměny: zbraně, trinkety a další, tabard
The League of Arathor
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Arathi Basin
Odměny: různé vybavení postavy, tabard
REPUTACE BOJIŠŤ HORDY
Frostwolf Clan
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Alterac Valley
Odměny: zbraně, trinkety a další, tabard
The Defilers
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Arathi Basin
Odměny: různé vybavení postavy, tabard
Warsong Outriders
Způsob získávání reputace: plnění cílů na bojišti Warsong Gulch
Odměny: různé vybavení postavy, tabard
Na této stránce najdete stručné tipy i podrobné návody ke hře World of Warcraft Classic. Tipy jsou krátké stručné rady, které pomohou v určité oblasti hry, naproti tomu návody jsou komplexnější a podrobnější.
Možná máte pocit, že hraní není žádná věda a že tipy ani návody nepotřebujete. Přesto jim zkuste dát šanci, třeba se něco zajímavého dozvíte. A pokud jste náhodou ve hraní World of Warcraft Classic úplní přeborníci nemající konkurenci, můžete se svými dovednostmi vytáhnout a dát tipy těm méně zkušeným nebo jim rovnou sepsat celý návod, aby vám sahali alespoň po kotníky.
Rozcestník se všemi informacemi o hře najdete na úvodní stránce profilu hry World of Warcraft Classic.
Honza 19. 8. 2019 19:55 Hodnocení: +2
Na rozdíl od současného WoW, ve World of Warcraft Classic všechna povolání na maximální úrovni mít nebudete (přestože je tady nejvyšší úroveň „jen“ 60). Proto si dobře vyberte, za co chcete hrát. Odhaduje se, že dostat se na maximální úroveň znamená pro standardně šikovného hráče přes 300 hodin hraní.
Tahle rada platí i ve věci profesí, kde je také dobré se trefit „na první dobrou“. Jediné, co může za jistých okolností později dávat smysl je výměna sbírací profese za výrobní.
V obou volbách vám mohou pomoci návody, které si tady můžete taky přečíst.
Honza 19. 8. 2019 20:11 Hodnocení: +2
Rozmýšlíte se, zda hrát za Alianci, nebo za Hordu? Na PvE serverech můžete vyzkoušet obojí, přesto je vhodné se rozhodnout, kde budete vkládat většinu svého úsilí a času.
Ideální je, když máte na jedné z frakcí kamarády, v takovém případě rozhodně stojí za to „netrhat partu“, nejen, protože se to nedělá, ale taky kvůli tomu, že při společném hraní vám vše půjde lépe, než samotným.
Pokud se do hraní pouštíte sami, nebo vaše skupina ještě vybráno nemá, zvažte několik věcí. Na svou postavu se budete dívat po celou dobu hraní, vybírejte tedy takovou rasu a s takovým vzhledem, abyste byli při pohledu na svého hrdinu spokojení. Dále si ujasněte, jaká architektura se vám líbí, obě frakce ji mají zcela odlišnou (a dále se pak větví podle ras). V neposlední řadě je důležité, jak silná je frakce na serveru, kde chcete hrát. Pokud na ní hraje jen několik málo lidí, dobrá volba to není, protože WoW Classic je především společenská hra.
Honza 19. 8. 2019 21:14 Hodnocení: +2
Pokud mají vaši kamarádi ve hře náskok a mohou si to dovolit, velmi vám pomůže, když vám do začátku půjčí prostředky. Pokud vám do startu půjčí třeba 100 zlatých výměnou za to, že jim vrátíte po dosažení maximální úrovně dvojnásobek, je to výhodné pro obě strany – oni své prostředky výhodně zúročí a vám pomohou tolik, že se vám vyplatí splatit pak dvojnásobnou částku.
Nebo se můžete poptat ve své guildě. Zejména když začnete hrát později, narazíte na hráče, kteří už budou moci své peníze jen v poklidu rozmnožovat a neřešit zlaťáky na provoz. Pro někoho takového je pak riziková investice do vás úplně v pohodě.
Honza 19. 8. 2019 21:14 Hodnocení: +2
Co je vhodné si na začátku pořídit? Určitě investujte do batohů, díky tomu budete moci vše lootovat a neběhat tak často k obchodníkovi, takže batohy si na sebe samy vydělají.
Na 40. úrovni budete pak potřebovat goldíky na naučení jízdy a mounta.
Něco málo budete potřebovat na trénink dovedností, ale to by měly pokrýt zlaťáky, které si průběžně vyděláte.
Drobnou rezervu si nechte pro případ, že byste potřebovali dokupovat pro svého hrdinu vybavení. Například zbraň je pro povolání bojující na blízko (a koneckonců i pro lovce na dálku) velice důležitá, a pokud ta vaše hodně zastarává a lepší není v dohledu, vyplatí se pořídit ji z jiných zdrojů – tedy od jiného hráče napřímo nebo přes aukční dům.
Pokud byste na tom byli opravdu hodně dobře, investujte do zlepšení ve výrobní profesi, její produkty vám usnadní expení.
Honza 19. 8. 2019 21:19 Hodnocení: +2
Hearthstone je extrémně užitečný pro přesun. Nezapomínejte na něj. V nových lokacích jej vždy patřičně nastavte a nezapomínejte jej ve správnou chvíli použít a teleportovat se "domů". Má sice hodinový cooldown, ale někdy je lepší si spíš než dobíhat do města po svých raději počkat pár minut na jeho dobití a pak se teleportovat. Mezitím můžete třeba likvidovat příšery a získávat z nich loot.
Honza 25. 8. 2019 14:34 Hodnocení: +2
Je dobré se naučit využívat schopností svého povolání na maximum. Prozkoumávejte důkladně dovednosti svého hrdiny a možnosti, jak je kombinovat.
Například darebák může své nepřátele na začátku boje v plížení krátce omráčit, vybrat jim kapsy a poté začít s jejich likvidací schopností vyžadující plížení. Nebo pokud jich je více, může některou z postav nechat omráčenou a mezitím si poradit s ostatními.
Mág se může kdykoliv (mimo boj) teleportovat do města a umožnit to i ostatním v partě pomocí portálu.
Každé povolání má svá specifika, které dává povolání určitou výhodu. Prozkoumejte to své a výhody využívejte.
Honza 25. 8. 2019 14:36 Hodnocení: +2
Nastavte si autoloot, abyste nemuseli manuálně vybírat všechny poražené nepřátele. Ušetříte spoustu času a zbytečného klikání. Pokud byste přece jen chtěli lootovat postupně, stačí při lootování podržet klávesu SHIFT.
Honza 25. 8. 2019 22:55 Hodnocení: +2
Addony vám mohou velmi pomoct ve zjednodušení hry. Dokážou vám napovídat s questy, použitím schopností, zpřehlednit inventář a mnoho dalšího. Pozitiv je mnoho.
Na druhou stranu však použití addonů může narušit autenticitu zážitku. Proto si rozmyslete, jak hru chcete hrát, a které addony vám v tom pomůžou a které by naopak zážitek narušily.
Pro přidání tipu/návodu je potřeba se přihlásit.
Pokud ještě nemáte účet, můžete se registrovat.