Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Hra obsahuje dva druhy tutoriálu.
Nejprve je vám hra představena pomocí několika obrazovek se základními informacemi, načež jste vrženi do hry.
Druhou částí tutoriálu je sada několika desítek úkolů, jejichž plněním se seznámíte s většinou důležitých mechanik ve hře. Pokud jste ve hře noví, vyplatí se úkoly plnit v pořadí, jak je dostáváte, protože se tak hru skvěle učíte. Navíc za to dostáváte odměnu v podobě „bodů učení“, které můžete směnit za výzkum nových technologií.
Díky tutoriálu se hru skvěle naučíte.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Využívejte sprint, díky kterému se můžete přesunovat rychleji. Klíčový je v boji, ale i ve standardním hraní vám může pomoci v rychlejším průchodu. Navíc pravidelným používáním se schopnost zlepšuje, což se vám bude hodit později během hraní.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Některé předměty jako větvičky, kamení a podobně můžete sbírat za chůze, aniž byste museli zastavovat. Využívejte sběru za chůze cestou k nějakému cíli, pokud chcete být maximálně efektivní.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Je dobré mít ve své základně dostatek truhle na uložení předmětů a materiálů. Pokud ze základny odcházíte na delší výpravu, berte si skutečně jen to, co potřebujete, abyste inventář mohli plnit tím, co na výpravě naleznete. Není nic horšího, než uprostřed dobrodružství zjistit, že jste našli zajímavé předměty, ale nemáte je kam dát a musíte vyhazovat něco z toho, co jste získali dříve.
Úložné prostory můžete různě rozdělit podle typu, abyste se v nich vyznali – například budete mít truhlu na suroviny, truhlu na předměty, truhlu na semínka a tak dále. Je vhodné mít v truhlách pořádek, protože jinak vám manipulace s nimi a hledání předmětů zabere velké množství času.
Truhly je možné průběžně obměňovat za větší. Ty na stejné ploše základny umožní uložení více věcí.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Speciálním úložným prostorem jsou lednice. V těch je možné uchovávat předměty, které se kazí – ovoce, zeleninu, uvařené pokrmy, některé léčivé přípravky a podobně. Pozor však na to, že pokročilejší lednice ke svému provozu potřebují elektrickou energii.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Lepší než hromadění surovin je jejich průběžné využívání k vylepšování základny a výrobě produktů. Cílem je dostávat se do vyšších technologických úrovní, kdy některé suroviny později získáte snadněji, nebo je vůbec nepotřebujete.
Například místo krumpáče a sekery budete využívat od třetí technologické úrovně průmyslové drony, které vyrubou kovové rudy i síru a ledek za vás, stejně tak za vás pokácí stromy na dřevo, větvičky i gumu.
Místo sběru listí na zisk vláken můžete stejného cíle dosáhnout díky petrochemickému průmyslu, který umožní vyrábění umělých vláken z plastu.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Hra je skvělá v tom, že byť ji můžete hrát sami, skvěle si ji užijete i s partou kamarádů. Kooperace s přáteli vám otevře nové cesty a herní možnosti. Pokud hledáte budovatelský survival pro více hráčů, tohle se vám s přáteli bude líbit.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Plněním questů nejen, že se hru naučíte a pochopíte, ale také získáte důležité body pro postup v technologickém stromu. Ty samozřejmě můžete získat i jinak, ale za úkoly jich dostanete opravdu mnoho.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Odemykání technologického stromu stojí cenné body, které není úplně jednoduché získávat. Měli byste si proto odemykat to, co skutečně potřebujete a využijete. Je třeba zvážit, co vám nejvíce pomůže, a to si vybírat. Odemknout vše se vám jen tak nepodaří. Je proto zbytečné plýtvat body na technologie a znalosti, které nebudete používat.
Honza 5. 5. 2021 23:00 Hodnocení: +2
Abyste mohli odemykat nové technologie, musíte získávat tzv. body učení (learning points). Ty získáváte průběžně standardními aktivitami při hraní, i jako mimořádné odměny za určitě milníky.
Standardní aktivity, za které získáte body učení, jsou například boj (respektive zabití nějakého zvířete), farmaření, kácení stromů, rubání rud a podobně.
Mimořádný příděl bodů vás čeká za plnění úkolů (dostanete až 100 bodů za splnění úkolu) a také dostanete 10 bodů učení pokaždé, když poprvé zabijete nějaké zvíře, sníte nějaký pokrm, vylootujete nový typ kontejneru nebo ulovíte novou rybu.
Honza 15. 5. 2021 12:54 Hodnocení: +2
Snažte se co nejdříve si pořídit průmyslové drony (a posléze i jejich pokročilou variantu). Můžete ovládat 3 drony (nebo 4 v případě pokročilých), které za vás kácení stromy nebo rubou rudy. Díky tomu tyto činnosti velmi zefektivníte.
Honza 15. 5. 2021 12:54 Hodnocení: +2
Snažte se pořídit si vozidlo. Díky tomu se budete po mapě pohybovat rychleji.
Kromě toho pokročilejší vozidla (či roboti) dokážou unést náklad a mají i bojové systémy.
Bez vozidel se neobejdete a vyplatí se mít některé co nejdříve.
Honza 15. 5. 2021 12:55 Hodnocení: +2
Je vhodné co nejvíce při pohybu po mapě prozkoumávat smetí kolem cest. Nejen kvůli získanému lootu, ale také kvůli tomu, že se tím zlepšuje dovednost pro otevírání beden, které budete vybírat v ruinách. Získáte tam tak lepší věci a také budete tuto aktivitu provádět rychleji, takže budete kratší dobu vystavení nehostinnému prostředí ruin.
Honza 22. 5. 2021 23:00 Hodnocení: +2
V noci je ve světě standardně tma, takže jde špatně vidět nepřátele. Jste tím ve svých aktivitách omezení víceméně jen na aktivity v základně a v jejím bezprostředním okolí. To je však možné změnit!
První možností jsou primitivní louče a svítilny. Ty osvětlí alespoň malý prostor kolem vás. Další možností jsou přilby s možností rozsvícení, případně rovnou s nočním viděním.
Pokročilou možností je implantát, který zajistí, že v noci uvidíte prakticky jako ve dne. Další pokročilou možností je pak zbroj Super Heavy Armor, která má noční vidění zabudované. Nejpřirozeněji však působí oční implantát, se kterým skoro nepoznáte, zda je noc, či den.
Honza 22. 5. 2021 23:01 Hodnocení: +2
Pragmium je… třaskavé. Proto je potřeba při těžbě pragmiových ložisek potřeba opatrnost. Pokud chcete sesbírat malé úlomky na zemi, bude vám stačit krumpáč, ale pokud chcete těžit celé pragmiové ložisko, je potřeba dodržet technologický postup. Pragmiové ložisko totiž při odtěžení exploduje, přičemž tato exploze zlikviduje vše kolem.
Správný postup je tedy takový, že ložisko vytěžíte zhruba na čtvrtinu a následně vedle ložiska umístíte hornickou výbušninu. Jakmile je umístěná, musíte sprintovat pryč co nejdále. Ozve se výbuch výbušniny – ještě se nepřibližujte. Po chvíli totiž bude následovat výbuch druhý a silnější, který odpálí samotné ložisko. V tu chvili se pragmium v podobě úlomků rozletí do okolí. Tyto úlomky už můžete bez obav odtěžit.
Výběr herního serveru je klíčovou věcí, která ovlivní váš zážitek.
Odezva serveru je velmi důležitá, měli byste si vybírat z těch s nejmenší, aby se vám dobře hrálo. Obecně platí, že dobře se hraje na serverech s latencí v desítkách milisekund, stovky už jsou dost problematické. Na servery s odezvou v tisících milisekund (tedy ve vteřinách) se vůbec nedívejte, tam byste si kvalitně nezahráli.
Stáří serveru (čas od posledního vymazání, tzv. wipe) je důležitým faktorem. Na nových serverech potkáte hráče, kteří budou taktéž začínat (byť mohou mít se hrou zkušenosti už z minulosti) a nepotkáte tam tolik hráčů s maximálními schopnostmi a nejlepším vybavením. Zároveň bude zpočátku trochu těžší získat některé pokročilejší předměty. Výhodou může být to, že nebude tolik zabraného území, takže budete mít více prostoru pro rozvoj své základny.
Počet hráčů určuje, jak plný daný svět je. Pokud chcete hrát s přáteli, ujistěte si, že si vybíráte svět, kam se všichni vejdete. Pokud chcete hrát a potkávat spoustu hráčů, vyberte si plnější svět.
Světy mohou být oficiální nebo komunitní. Na komunitních se může zážitek lišit, takže ty jsou hlavně pro ty, kteří hledají něco nového.
Dalším faktorem, který můžete sledovat, je to, zda jsou na serveru povoleny nějaké modifikace. Zejména, pokud víte jistě, že je používat chcete, nebo naopak nechcete, aby je používali ostatní.
Dobře si rozmyslete, zda se připojíte na PvE nebo PvP server.
PVE SERVERY
Na PvE serveru hrajete s ostatními hráči, ale hra je více zaměřená na spolupráci mezi všemi hráči, kteří si navzájem nemohou škodit nebo se zabíjet.
PVP SERVERY
Naproti tomu na PvP serveru zažijete pořádnou divočinu, protože hráči si mohou škodit, zabíjet se a obecně je to ostřejší zkušenost.
POROVNÁNÍ PVE A PVP SVĚTŮ
Celkově platí, že PvE server je vhodný pro hráče, kteří jsou zaměření na budování a rozvoj. Naproti tomu PvP server je určený tomu, kdo hledá pořádnou akci, ničení, destrukci a akční zážitek.
Pro začátečníky je určitě lepší vyzkoušet nejprve PvE svět, ve kterém se hru mohou v klidu naučit.
SMRT NA PVE SERVERU
Na PvE serveru v případě, že vaše postava zemře, nepřijdete o své věci, jen jsou poškozeny. Dále dostanete na 10 minut debuff, který vaši postavu po tuto dobu dělá slabší, ale po 10 minutách zmizí a můžete opět standardně fungovat.
SMRT NA PVP SERVERU
V PvP světě je úmrtí něco, čemu se v každém případě chcete vyhnout. Pokud zemřete, postavu je možné obrat o všechny předměty, které v ten moment měla u sebe. Můžete tak přijít o svou kompletní výbavu, nasbíraný loot a tak dále.
Volba původu postavy ovlivňuje její vlastnosti. Původ postavy nemá vliv na vizuální stránku charakteru, ovlivňuje však její schopnosti ve hře a je proto vhodné si vybrat podle svého herního stylu.
GALAKTICKÁ REPUBLIKA (GALACTIC REPUBLIC)
Maximální kapacita staminy +10
Maximální kapacita jídla +10
Maximální kapacita vody +10
Rychlost farmářských úkonů +25 %
S touto postavou můžete praktikovat delší období mezi jídly a pitím, takže s sebou nemusíte jídlo a vodu nosit na výpravy, vydržíte bez nich delší dobu. Díky zvýšené rychlosti farmaření zase ušetříte nějaký čas při aktivitě, která může být důležitá.
NEZÁVISLÉ SVĚTY (INDEPENDENT WORLDS)
Rychlost obnovy zdraví +15 %
Rychlost sběru +25 %
Efektivita vylepšovacího stolku +10 %
Úroveň znalosti rybaření +10
Rychlost obnovy zdraví je skvělá věc, pokud chcete hrát akčněji. Každý zásahový bod ve hře poznáte, a jejich obnova standardně není příliš rychlá, takže se vyplatí, když u vás probíhá rychleji.
PROTEKTORÁT VNĚJŠÍHO OKRAJE (OUTER RIM PROTECTORATE)
Rychlost rubání +10 %
Rychlost dřevorubectví +20 %
Rychlost stavění/odstraňování staveb +10 %
Rychlost hladovění +15 % (negativní vlastnost)
Vlastnosti této postavy poznáte velmi rychle hned od začátku hraní. Rubat rudy, kamení a další materiály a kácet stromy budete na začátku opravdu hodně. Stejně tak stavění se zpočátku budete dost věnovat. Jen budete muset více jíst, tato postava má totiž negativní vlastnost, že potřebuje jídla více, než ostatní.
DIREKTORÁT (THE DIRECTORATE)
Maximální kapacita staminy +10
Rychlost průzkumu +15 %
Rychlost výroby +10 %
Rychlost degradace instalovaných implantátů -5 %
Tato postava má poměrně endgame bonusy, které využijete hlavně později v průběhu hraní.
Pokud si zpětně již nepamatujete, co jste si zvolili, můžete si to zobrazit na kartě své postavy.
Jedním z prvních velkých úkolů, které vás čekají, je zabrání území na mapě. Zabírání území funguje tak, že na vybraném místě postavíte vysílač, díky kterému jsou jeho okolní políčka brána jako váš pozemek. Vylepšováním vysílače pak můžete tuto oblast rozšiřovat. Celkem pak můžete postavit až tři takové vysílače. V případě, že se jejich plochy pokrytí alespoň dotýkají, jsou považovány za jednu základnu, v opačném případě za více (důležité například pro elektrické sítě).
Výběr umístění pozemků je důležitý, protože na daném místě budete poté trávit velkou část hry. Měli byste proto zvolit místo, odkud budete blízko důležitým místům a zdrojům surovin. Hodí se, pokud jsou poblíž louka (zdroj bylin a dalších materiálů), jezero (voda, písek a cukr), skalnaté hory (měděná a železná ruda, síra, ledek, kamení), jíloviště (jíl), oceán (zdroj slané vody na výrobu soli) a obecně co nejvíce různých biomů, které každý nabízejí něco jiného.
Jakmile je pozemek zabraný, jiný hráč jej už nemůže obsadit, pokud jej první hráč nenechá zchátrat (děje se po několika dnech, kdy se do hry nepřihlásí).
TROPICKÝ LES (TROPICAL FOREST)
Tropický les je nejbezpečnější lokací a je tak vhodný i pro průzkum úplnými nováčky. Nachází se v něm nejvíce zdrojů jídla, nejméně nebezpečných zvířat a dostatek zvířat plachých, která jsou snadnou kořistí. Zároveň obsahuje důležité zdroje pro začátek hry.
Tropické lesy se nachází v jižních částech mapy.
LES MÍRNÉHO PÁSU (TEMPERATE FOREST)
Les mírného pásu je o něco nebezpečnější než tropický les, díky své poloze centrální poloze je však obvykle vhodný pro osídlení a stavbu základny.
Lesy mírného pásu se nachází v centrálních částech mapy.
SEVERSKÝ LES NEBOLI TAJGA (BOREAL FOREST)
Severský les je z lesních oblastí nejméně bezpečnou. Nachází se v něm již nebezpečnější zvířata, zdroje potravy jsou v něm omezené. Narazíte tady na větší množství ceněného uhlí, který je skvělým zdrojem energie.
PLÁŽ (TEMPERATE BEACH)
Pláže jsou bezpečnou oblastí. Žijí zde až na výjimku plachá zvířata, je možné tady získat z oceánu slanou vodu na výrobu soli.
Pláže obklopují mapu spolu s oceánem.
BAŽINA (SWAMP)
Bažina je poměrně nebezpečná lokace. Narazíte tady na některá nebezpečná zvířata, ale můžete se sem vydat například kvůli těžby uhlí, které se zde vyskytuje. V bažině není možné farmařit.
Bažina se nachází na západě.
POUŠŤ (BARREN)
Poušť je nehostinná lokace, která je velmi nebezpečná. Žijí zde agresivní zvířata, která po vás skutečně půjdou. Obsahuje však důležité zdroje, kvůli kterým se sem později vypravíte.
Poušť najdete ve východní části mapy.
VULKÁN (VOLCANO)
Vulkán je nejnebezpečnější biom. Žijí zde nebezpečná zvířata a prostředí samo je velmi nehostinné. Do této lokace se vydají jen dobře vybavení dobrodruhové.
Vulkán se nachází v severovýchodní části světa.
Kromě klasických biomů hra obsahuje také menší území, tedy jakési sub biomy.
BŘEH JEZERA (LAKE SHORE)
Na břehu jezera najdete zdroje písku, je možné tam sesbírat cukr. Přímo z jezera můžete získat kalnou vodu a nebo v něm můžete rybařit.
Jezera jsou různě rozmístěná po mapě, je jich poměrně velký počet.
LOUKA (MEADOW)
Na loukách najdete množství bylin, keříky s bobulemi a další materiál, který můžete posbírat.
Louky jsou „náhodně“ umístěné ve světě, najdete jich poměrně hodně v lesních biomech.
HLINIŠTĚ/JÍLOVIŠTĚ (CLAY PIT)
V hliništích najdete množství vytěžitelného jílu.
Jíloviště najdete všude po světě.
SKALNATÉ HORY (ROCKY MOUNTAINS)
Ve skalnatých horách najdete k vytěžení důležité žíly. Vytěžit tady můžete měděnou i železnou rudu, síru, ledek nebo kamení (které občas obsahuje příměsi soli)
Hory najdete pravidelně rozmístěné po světě.
SOLNÉ PLÁNĚ (SALT FLATS)
V solných pláních můžete těžit klasickou sůl a také lithiové soli, které jsou velmi důležitým materiálem, jakmile se dostanete přes začátek hry.
Solné pláně najdete v poušti.
RUINY (RUINS)
Ruiny jsou nebezpečné zóny rozmístěné po světě. Narazíte v nich na nebezpečné nepřátele, ale také různé cenné zdroje a předměty.
Ruiny existují ve čtyřech variantách. Nejjednodušší (byť stále obtížné) jsou rezidenční ruiny, následují obtížnější průmyslové a vojenské ruiny a nejtěžší jsou vědecké ruiny. Typ poznáte podle značky u cesty.
Pro průzkum ruin je zapotřebí odpovídající výbava. Pozor si dejte na znečištění radiací, před kterou se v těchto oblastech musíte chránit. Dále, vzhledem k přítomnosti silných nepřátel, nezapomeňte do kapes připravit pořádné bouchačky.
Ruiny existují v každé obtížnosti na několika místech světa.
Hra obsahuje dvě desítky dovedností, které se lze naučit a zlepšovat. Dovednosti jsou zpočátku skryté a objevíte je teprve tehdy, když budete provádět akce se schopností související.
Zlepšování je rozděleno do úrovní, přičemž je možné se u každé dovednosti podívat, kolik zbývá do dalšího levelu. Vylepšené dovednosti poskytují v dané aktivitě příjemné bonusy, například se budete rychleji učit (získávat znalostní body, které můžete proměňovat na nové technologie a znalosti), budete dané aktivity provádět rychleji a podobně.
OSOBNOSTNÍ DOVEDNOSTI
Atletika (Athletics)
Kybernetická afinita (Cybernetic Affinity)
Přežití (Survival)
Učení (Learning)
DOVEDNOSTI SE ZBRANĚMI
Exotické zbraně (Exotic weapons)
Chladné zbraně pro boj na blízko (Melee weapons)
Energetické zbraně (Energy weapons)
Konvenční zbraně (Conventional weapons)
Těžké zbraně (Heavy weapons)
TECHNICKÉ DOVEDNOSTI
Budování (Building)
Údržba (Maintenance)
Vozidla (Vehicles)
Výroba (Crafting)
PRODUKČNÍ DOVEDNOSTI
Dřevorubectví/kácení stromů (Woodcutting)
Těžba/rubání (Mining)
ZEMĚDĚLSKÉ DOVEDNOSTI
Farmaření/pěstování (Farming)
Lov (Hunting)
Rybaření (Fishing)
Sběr (Foraging)
RŮZNÉ JINÉ DOVEDOSTI
Hledání (Searching)
OSOBNOSTNÍ DOVEDNOSTI
Atletika (Athletics) - běháním
Kybernetická afinita (Cybernetic Affinity) – nošením implantátů, instalováním a odstraňováním implantátů
Přežití (Survival) – pobytem přihlášené postavy ve světě, ale nesmíte být AFK (neaktivní)
Učení (Learning) – získáváním bodů učení
DOVEDNOSTI SE ZBRANĚMI
Exotické zbraně (Exotic weapons) – bojem exotickými zbraněmi za způsobené poškození a zabíjení, střílením
Chladné zbraně pro boj na blízko (Melee weapons) – bojem chladnými zbraněmi za způsobené poškození a zabíjení
Energetické zbraně (Energy weapons) – bojem energetickými zbraněmi za způsobené poškození a zabíjení, střílením
Konvenční zbraně (Conventional weapons) – bojem střelnými zbraněmi za způsobené poškození a zabíjení, střílením
Těžké zbraně (Heavy weapons) – umisťování výbušnic
TECHNICKÉ DOVEDNOSTI
Budování (Building) – stavěním a bouráním
Údržba (Maintenance) – opravováním předmětů
Vozidla (Vehicles) – používáním vozidel
Výroba (Crafting) – s každým vyrobeným předmětem i časem stráveným výrobou
PRODUKČNÍ DOVEDNOSTI
Dřevorubectví/kácení stromů (Woodcutting) – kácením stromů (s lepší sekerou přibývá rychleji, lze použít i drony)
Těžba/rubání (Mining) – těžbou (s lepším krumpáčem přibývá rychleji, lze použít i drony)
ZEMĚDĚLSKÉ DOVEDNOSTI
Farmaření/pěstování (Farming) – sazení, zalévání, hnojení a sklízení rostlin (buď na polích nebo i sazení stromů)
Lov (Hunting) – zabíjení a lootování (neplatí na hráče v PvP)
Rybaření (Fishing) – úspěšným chycením ryby
Sběr (Foraging) – sbírání rostlin
RŮZNÉ JINÉ DOVEDOSTI
Hledání (Searching) – prozkoumávání beden (např. v ruinách) nebo hromad smetí (např. u cesty)
OSOBNOSTNÍ DOVEDNOSTI
Atletika (Athletics) – prodlužuje dobu, jak dlouho může postava sprintovat
Kybernetická afinita (Cybernetic Affinity) – snižuje rychlost degradace implantátů v průběhu času i při obdržení poškození
Přežití (Survival) – zvyšuje maximální zdraví, staminu, úroveň nasycenosti jídlem i vodou
Učení (Learning) – zvyšuje množství získávaných bodů učení pro odemykání technologií
DOVEDNOSTI SE ZBRANĚMI
Exotické zbraně (Exotic weapons) – rychlejší nabíjení, pomalejší opotřebovávání, zvýšené poškození
Chladné zbraně pro boj na blízko (Melee weapons) – zvyšuje způsobované poškození, snižuje opotřebení zbraní, zvyšuje šanci způsobit speciální zranění (např. krvácení)
Energetické zbraně (Energy weapons) – zvyšuje způsobované poškození, zrychluje nabíjení, snižuje spotřebu energie a opotřebení
Konvenční zbraně (Conventional weapons) – zvyšuje způsobované poškození, zrychluje nabíjení, snižuje opotřebení
Těžké zbraně (Heavy weapons) – zrychluje umisťování výbušnin
TECHNICKÉ DOVEDNOSTI
Budování (Building) – zrychluje výstavbu
Údržba (Maintenance) – zvyšuje bonus při opravování
Vozidla (Vehicles) – snižuje spotřebu paliva a zrychluje nabíjení
Výroba (Crafting) – zvyšuje rychlost výroby a počet předmětů, které je možné zároveň vyrábět
PRODUKČNÍ DOVEDNOSTI
Dřevorubectví/kácení stromů (Woodcutting) – zvyšuje rychlost kácení
Těžba/rubání (Mining) – zvyšuje rychlost těžby, přidává více vytěženého materiálu, později dává schopnost najít drahokamy
ZEMĚDĚLSKÉ DOVEDNOSTI
Farmaření/pěstování (Farming) – zrychluje zemědělské činnosti, rychlejší růst rostlin, zvyšuje šanci na vyšší výnos
Lov (Hunting) – zrychluje lootování zvířat, zlepšuje loot
Rybaření (Fishing) – zvyšuje úspěšnost rybolovu, šance ušetřit návnadu
Sběr (Foraging) – zrychluje sběr, zlepšuje loot
RŮZNÉ JINÉ DOVEDOSTI
Hledání (Searching) – zrychluje prohledávání, zlepšuje loot, šance najít vzácné předměty
Jakmile začnete být schopní přežívat v divočině, začněte se účastnit světových událostí. Můžete získat odměny, které se opravdu vyplatí.
Z meteorického roje získáte nejen měď a železo, ale především zlato, které je důležitou surovinou, která je nenahraditelná. Zlato získáte jinak jen velmi obtížně.
Z vesmírného smetí získáte náhodné předměty, které mohou být velmi dobré, například pokročilé zbraně a podobně.
U rybářského eventu máte možnost při rybolovu získávat nejen standardní ryby na maso, ale navíc máte šanci ulovit rybu, ze které získáte vzácné pragmium. Jde o skvělý první zdroj pragmia, než jej začnete těžit v nehostinné poušti.
Pokud je spawnutý některý z world bossů, tedy velkých příšer pro endgame hru, pokuste se přidat ke skupině, která se na něj vypraví. Budete nejspíš potřebovat mechanického robota, bez něj vás do skupiny nejspíše nepřiberou. Skupina by měla mít optimální počet. Pokud vás bude málo, hrozí, že bosse neporazí (v nejhorším případě vám zničí robota, což opravdu nechcete), pokud naopak příliš mnoho, hrozí, že nezískáte loot.
Při migraci domorodého zvířectva máte možnost získat cenné endgame suroviny, ať už pragmium nebo třeba rovnou keinit.
Zlato je velmi důležitým a přitom vzácným materiálem.
Zlaté mince získáte ražbou ze zlatých cihliček. Zlaté cihličky získáte odléváním ze zlaté rudy. A rudy zlata musíte ve světě nasbírat nějakým z několika možných způsobů.
Velmi efektivní může být těžba z meteoritů. Záleží na tom, jakou máte v této aktivitě konkurenci. V optimálním případě můžete získat za jeden půlhodinový event pohodlně přes 100 jednotek. V případě větší konkurence je event většinou kratší a také vaše efektivita může být nižší.
Dalším způsobem je těžba železných a měděných rud, ledku, síry, jílu nebo písku. Při této aktivitě získáváte i drobné množství zlaté rudy. Těžba písku a jílu je o něco rychlejší, na druhou stranu vyžadují, abyste je prováděli na velmi specifických místech na mapě, takže záleží, jak dobrý k nim máte přístup.
Poslední možností, která je spíše doplňková, je nalézání jinými způsoby, například v bedničkách. Tohle pro vás bude příjemné přilepšení, rozhodně to není aktivita, kterou by mělo smysl kvůli zlatu provádět systematicky. Na druhou stranu při tom můžete získat další užitečné předměty.
Na této stránce najdete stručné tipy i podrobné návody ke hře CryoFall. Tipy jsou krátké stručné rady, které pomohou v určité oblasti hry, naproti tomu návody jsou komplexnější a podrobnější.
Možná máte pocit, že hraní není žádná věda a že tipy ani návody nepotřebujete. Přesto jim zkuste dát šanci, třeba se něco zajímavého dozvíte. A pokud jste náhodou ve hraní CryoFall úplní přeborníci nemající konkurenci, můžete se svými dovednostmi vytáhnout a dát tipy těm méně zkušeným nebo jim rovnou sepsat celý návod, aby vám sahali alespoň po kotníky.
Rozcestník se všemi informacemi o hře najdete na úvodní stránce profilu hry CryoFall.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Hra obsahuje dva druhy tutoriálu.
Nejprve je vám hra představena pomocí několika obrazovek se základními informacemi, načež jste vrženi do hry.
Druhou částí tutoriálu je sada několika desítek úkolů, jejichž plněním se seznámíte s většinou důležitých mechanik ve hře. Pokud jste ve hře noví, vyplatí se úkoly plnit v pořadí, jak je dostáváte, protože se tak hru skvěle učíte. Navíc za to dostáváte odměnu v podobě „bodů učení“, které můžete směnit za výzkum nových technologií.
Díky tutoriálu se hru skvěle naučíte.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Využívejte sprint, díky kterému se můžete přesunovat rychleji. Klíčový je v boji, ale i ve standardním hraní vám může pomoci v rychlejším průchodu. Navíc pravidelným používáním se schopnost zlepšuje, což se vám bude hodit později během hraní.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Některé předměty jako větvičky, kamení a podobně můžete sbírat za chůze, aniž byste museli zastavovat. Využívejte sběru za chůze cestou k nějakému cíli, pokud chcete být maximálně efektivní.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Je dobré mít ve své základně dostatek truhle na uložení předmětů a materiálů. Pokud ze základny odcházíte na delší výpravu, berte si skutečně jen to, co potřebujete, abyste inventář mohli plnit tím, co na výpravě naleznete. Není nic horšího, než uprostřed dobrodružství zjistit, že jste našli zajímavé předměty, ale nemáte je kam dát a musíte vyhazovat něco z toho, co jste získali dříve.
Úložné prostory můžete různě rozdělit podle typu, abyste se v nich vyznali – například budete mít truhlu na suroviny, truhlu na předměty, truhlu na semínka a tak dále. Je vhodné mít v truhlách pořádek, protože jinak vám manipulace s nimi a hledání předmětů zabere velké množství času.
Truhly je možné průběžně obměňovat za větší. Ty na stejné ploše základny umožní uložení více věcí.
Honza 4. 5. 2021 22:57 Hodnocení: +2
Speciálním úložným prostorem jsou lednice. V těch je možné uchovávat předměty, které se kazí – ovoce, zeleninu, uvařené pokrmy, některé léčivé přípravky a podobně. Pozor však na to, že pokročilejší lednice ke svému provozu potřebují elektrickou energii.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Lepší než hromadění surovin je jejich průběžné využívání k vylepšování základny a výrobě produktů. Cílem je dostávat se do vyšších technologických úrovní, kdy některé suroviny později získáte snadněji, nebo je vůbec nepotřebujete.
Například místo krumpáče a sekery budete využívat od třetí technologické úrovně průmyslové drony, které vyrubou kovové rudy i síru a ledek za vás, stejně tak za vás pokácí stromy na dřevo, větvičky i gumu.
Místo sběru listí na zisk vláken můžete stejného cíle dosáhnout díky petrochemickému průmyslu, který umožní vyrábění umělých vláken z plastu.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Hra je skvělá v tom, že byť ji můžete hrát sami, skvěle si ji užijete i s partou kamarádů. Kooperace s přáteli vám otevře nové cesty a herní možnosti. Pokud hledáte budovatelský survival pro více hráčů, tohle se vám s přáteli bude líbit.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Plněním questů nejen, že se hru naučíte a pochopíte, ale také získáte důležité body pro postup v technologickém stromu. Ty samozřejmě můžete získat i jinak, ale za úkoly jich dostanete opravdu mnoho.
Honza 5. 5. 2021 22:59 Hodnocení: +2
Odemykání technologického stromu stojí cenné body, které není úplně jednoduché získávat. Měli byste si proto odemykat to, co skutečně potřebujete a využijete. Je třeba zvážit, co vám nejvíce pomůže, a to si vybírat. Odemknout vše se vám jen tak nepodaří. Je proto zbytečné plýtvat body na technologie a znalosti, které nebudete používat.
Honza 5. 5. 2021 23:00 Hodnocení: +2
Abyste mohli odemykat nové technologie, musíte získávat tzv. body učení (learning points). Ty získáváte průběžně standardními aktivitami při hraní, i jako mimořádné odměny za určitě milníky.
Standardní aktivity, za které získáte body učení, jsou například boj (respektive zabití nějakého zvířete), farmaření, kácení stromů, rubání rud a podobně.
Mimořádný příděl bodů vás čeká za plnění úkolů (dostanete až 100 bodů za splnění úkolu) a také dostanete 10 bodů učení pokaždé, když poprvé zabijete nějaké zvíře, sníte nějaký pokrm, vylootujete nový typ kontejneru nebo ulovíte novou rybu.
Honza 15. 5. 2021 12:54 Hodnocení: +2
Snažte se co nejdříve si pořídit průmyslové drony (a posléze i jejich pokročilou variantu). Můžete ovládat 3 drony (nebo 4 v případě pokročilých), které za vás kácení stromy nebo rubou rudy. Díky tomu tyto činnosti velmi zefektivníte.
Honza 15. 5. 2021 12:54 Hodnocení: +2
Snažte se pořídit si vozidlo. Díky tomu se budete po mapě pohybovat rychleji.
Kromě toho pokročilejší vozidla (či roboti) dokážou unést náklad a mají i bojové systémy.
Bez vozidel se neobejdete a vyplatí se mít některé co nejdříve.
Honza 15. 5. 2021 12:55 Hodnocení: +2
Je vhodné co nejvíce při pohybu po mapě prozkoumávat smetí kolem cest. Nejen kvůli získanému lootu, ale také kvůli tomu, že se tím zlepšuje dovednost pro otevírání beden, které budete vybírat v ruinách. Získáte tam tak lepší věci a také budete tuto aktivitu provádět rychleji, takže budete kratší dobu vystavení nehostinnému prostředí ruin.
Honza 22. 5. 2021 23:00 Hodnocení: +2
V noci je ve světě standardně tma, takže jde špatně vidět nepřátele. Jste tím ve svých aktivitách omezení víceméně jen na aktivity v základně a v jejím bezprostředním okolí. To je však možné změnit!
První možností jsou primitivní louče a svítilny. Ty osvětlí alespoň malý prostor kolem vás. Další možností jsou přilby s možností rozsvícení, případně rovnou s nočním viděním.
Pokročilou možností je implantát, který zajistí, že v noci uvidíte prakticky jako ve dne. Další pokročilou možností je pak zbroj Super Heavy Armor, která má noční vidění zabudované. Nejpřirozeněji však působí oční implantát, se kterým skoro nepoznáte, zda je noc, či den.
Honza 22. 5. 2021 23:01 Hodnocení: +2
Pragmium je… třaskavé. Proto je potřeba při těžbě pragmiových ložisek potřeba opatrnost. Pokud chcete sesbírat malé úlomky na zemi, bude vám stačit krumpáč, ale pokud chcete těžit celé pragmiové ložisko, je potřeba dodržet technologický postup. Pragmiové ložisko totiž při odtěžení exploduje, přičemž tato exploze zlikviduje vše kolem.
Správný postup je tedy takový, že ložisko vytěžíte zhruba na čtvrtinu a následně vedle ložiska umístíte hornickou výbušninu. Jakmile je umístěná, musíte sprintovat pryč co nejdále. Ozve se výbuch výbušniny – ještě se nepřibližujte. Po chvíli totiž bude následovat výbuch druhý a silnější, který odpálí samotné ložisko. V tu chvili se pragmium v podobě úlomků rozletí do okolí. Tyto úlomky už můžete bez obav odtěžit.
Pro přidání tipu/návodu je potřeba se přihlásit.
Pokud ještě nemáte účet, můžete se registrovat.